Bydgoszcz

Możliwość komentowania Bydgoszcz została wyłączona 2
Bydgoszcz
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Podstawowe informacje:
Miasto wojewódzkie (ok. 368 000 mieszk.) położone nad Brdą i Wisłą. Duży ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny, zakłady chemiczne, fotochemiczne, przemysłu maszynowego, elektrochemicznego, środków transportu. Aktywnie działa Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Teatr Polski, liczne placówki naukowe. Cztery wyższe uczelnie: Akademia Techniczno-Rolnicza, WSP, Akademia Medyczna i Akademia Muzyczna. Węzeł kolejowy i drogowy. Lotnisko.

Historia:
Na miejscu istniejącego już w XII w. grodu kasztelańskiego powstało w 1346 r. miasto, które szybko się rozwijało dzięki handlowi solą i zbożem. W XVI w. działała tu mennica. Upadek w XVIII w., od 1772 r. w zaborze pruskim (nazwa Bromberg). W l. 1773-74 Prusacy zbudowali Kanał Bydgoski łączący Wisłę z Odrą. W XIX w. germanizacja ludności, ale również rozwój przemysłu, komunikacji (od 1851 r. linia kolejowa) i handlu. W 1920 r. powraca do Polski. 3 i 4 września 1939 r. dywersanci niemieccy usiłowali opanować miasto, 10 września „Krwawa Niedziela” – masowe egzekucje ludności polskiej. Łącznie w czasie okupacji Niemcy wymordowali tu ok. 37 000 Polaków.

Ciekawe miejsca:
Po 1871 r. Niemcy zniszczyli wiele zabytków Bydgoszczy, Te, które ocalały, zgrupowane są głównie nad Brdą, na Starym Mieście. Znajdujący się w centrum Stary Rynek znany jest jako miejsce egzekucji w 1939 r., co upamiętnia pomnik. Jest również tablica poświęcona pamięci ofiar terroru stalinowskiego.

Stojący obok późnogotycki kościół paraf, powstał w l. 1466-1502. Od 1933 r. jest kolegiatą. Trzynawowe wnętrze przykryte jest sklepieniami gwiaździstymi i pokryte polichromią z l. 1922-25. Wyposażenie wnętrza barokowe i rokokowe. W ołtarzu głównym znajduje się uznany za cudowny obraz Matki Boskiej z Różą z 1 poł. XVI w., koronowany w 1966 r. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, któremu asystował m.in. kardynał Karol Wojtyła.
Obok, nad odnogą Brdy (Brda Młyńska), ciąg zabytkowych budynków określanych nazwą „Wenecji bydgoskiej”. W tzw. białym spichrzu, o konstrukcji szachulcowe j i gotyckich piwnicach, eksponowane są zbiory muzealne rzemiosła artystycznego.

Dalej, przy moście Staromiejskim, stoją nad Brdą trzy zabytkowe spichrze z XVIII-XIX w. Po drugiej stronie rzeki znajduje się d. kościół Klarysek wzniesiony w 1. 1582-1602. Jest to budynek późnogotycki, przebudowany w okresie renesansu. Wewnątrz polichromowany, barokowy strop z l pół. XVII w. i piękna krata z 1651 r. oddzielająca prezbiterium od nawy. Wyposażenie wnętrza renesansowe i barokowe. W d. zabudowaniach klasztornych (z 1615-18) mieści się Muzeum Okręgowe, znane z największego w Polsce zbioru prac Leona Wyczółkowskiego, a także dokumentów i pamiątek osobistych artysty. W pobliżu dom należący do matki słynnej aktorki Poli Negri – odnowiony w 1998 r. Wewnątrz modernistyczne dekoracje, a wśród nich fontanna i witraże.
Bydgoszcz jest również portem rzecznym. Most na Wiśle jest jednym z najdłuższych w Europie -1325 m, zbudowany został w końcu XIX w.
Bydgoszcz jest miastem pełnym zieleni. Na przedmieściu Myślecinek znajduje się Leśny Park Kultury i Wypoczynku, a w nim Ogród Fauny Polskiej (czyli zoo), ogród botaniczny, alpinarium, a także hipodrom, wyciąg narciarski, tor saneczkowy. W samym mieście wiele obiektów sportowych -stadiony oraz tory: żużlowy, kartingowy, regatowy.

Znani ludzie związani z miastem:
Jest to miasto rodzinne ks. prof. W. Gieburowskiego (1878-1943) – muzykologa, twórcy dzisiejszych „Słowików Poznańskich”, jednego z najbardziej znanych na świecie chórów chłopięcych.

Tagi: drążenie foremników, księgowość wspólnoty Rawa Mazowiecka, vetrex okna bielsko biała, Szamba Betonowe Lesko, geodeta głogów cennik, tanie taxi legnica, Usuwanie owłosienia żary, Fotodepilacja Żary, Aquaclear przydomowe oczyszczalnie ścieków, baront schody, orienteering miejski na imprezę integracyjną

Pozostałe teksty o turystyce:

admin

View all contributions by admin

Similar articles